W 1924 r. z inicjatywy działaczy powstał Podokręg Piłki Nożnej w Bielsku i Białej, podlegający terytorialnie Okręgowemu Związkowi Piłki Nożnej w Katowicach.
W dniu 22.04.1945 r. odbyło się posiedzenie organizacyjne z inicjatywy OZPN w Katowicach celem reaktywowania Podokręgu Piłki Nożnej w Bielsku-Białej, obejmujący swym zasięgiem kluby, które należały do niego przed 1939 r. z miast: Bielsko, Biała, Żywiec, Kęty, Andrychów, Wadowice, Oświęcim, Brzeszcze, Dziedzice, Czechowice, Cieszyn, Skoczów i Pszczyna. Przewodniczącym Podokręgu został Jerzy Hess, zastępcą Galos, sekretarzem Artur Kulig i Jan Kalinowski oraz członkowie Skoczylas, Gałuszka, Przybylski. Przewodniczącym Wydziału Gier i Dyscypliny został Stefan Pindel, zastępcą Józef Jarosz, członkowie: Polaczek, Malinowski i Mrowiec. Już 3 maja 1945 r. rozegrano pierwsze zawody Bielsko-Kraków w których drużyna Bielska przegrała 2:6 (0:3). W okresie od 1945 r. do 1949 r. na corocznych zebraniach wybierani byli nowi członkowie władz Podokręgu, jak Zarzycki, Jarzebiński, Herzberg, Jarek, Dąbrowski, Steinhof, Janik, Then, Bielewicz, Adamski, Olearczyk, Gowin, Bielewicz, Humenny, Kogut, Łajczak, Warmuz, Placzke, Śliwka. W 1950 r. Podokręg został przejęty przez Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej w Katowicach, prowadząc nadal rozgrywki w dotychczasowym zakresie. W 1951 r. po połączeniu miast Bielsko i Biała w jedno miasto i po odejściu klubów z powiatów Wadowice i Żywiec do OZPN w Krakowie, Podokręg w Bielsku-Białej prowadził rozgrywki klasy A, B i C seniorów z przedmeczami juniorów oraz eksperymentalnie rozgrywki trampkarzy. Podokręgowi podlegały wówczas kluby z powiatów: Bielsko-Biała, Cieszyn i Pszczyna.
W 1960 r. wybrano nowe władze Podokręgu: Władysław Pysz - prezes, Stefan Placzke - przewodniczący Wydziału Gier i Dyscypliny, Z. Marzec - kapitan sportowy, A. Smełty, M. Nalepa, S. Danielec, T. Galos, A.Humenny - członkowie Zarządu oraz Szwanda, Szczotka, Piątek, Paszek, Kwaśniewski, Bułka, Ślosarczyk, Misiura, Polak, Janota, Bąbała, Rozner, Kruk - Wydział Gier i Dyscypliny, W. Hornik, Z. Pruski - Komisja Szkoleniowa, Tarnawski, Gowin, Tymich - Komisja Rewizyjna.
Od 1962 r. kadencja władz Podokręgu została przedłużona na okres 4 lat, a w tym czasie składy poszczególnych wydziałów były uzupełniane miedzy innymi przez takie osoby jak: F. Maga, Z. Marzec, Z. Machino, K. Danielec, J. Zatorski, J. Kalinowski, E. Sobesto, J. Pokral, M.Kozynacki, J.Piłocik, J.Małecki.
W 1974 r. uroczyście obchodzono Jubileusz 50 lat Podokręgu, który kończył okres trudnej, ale owocnej pracy wielu działaczy zaangażowanych w rozwój piłki nożnej na Podbeskidziu.
W 1976 r. po utworzeniu województwa Bielsko-Biała, utworzony został Okręgowy Związek Piłki Nożnej, który przejął prowadzenie rozgrywek Podokręgu Bielsko-Biała do 2000 r., kiedy to odłączono od Bielska-Białej drużyny z powiatów Oświęcim i Wadowice. W związku z tym ponownie wydzielono z Okręgowego Związku, Podokręg Bielsko-Biała, a jego prezesem wybrano Alfreda Jenknera, wiceprezesami zostali Roman Kubieniec, Jerzy Więcek, sekretarzem Zbigniew Kaczmarczyk, oraz członkami Zarządu: Piotr Piechówka, Tadeusz Stawowczyk, Aleksander Szendzielorz, Wojciech Waligóra. Podokręg prowadził rozgrywki klasy A i B seniorów oraz juniorów i młodzików C i D.
W 2004 r. prezesem Podokręgu wybrany został Roman Kubieniec, wiceprezesami Eugeniusz Kulik i Wojciech Waligóra, sekretarzem Zbigniew Kaczmarczyk, członkami Zarządu: Alfred Jenkner, Leszek Kowalewski i Tadeusz Stawowczyk.
Po Walnym Zebraniu sprawozdawczo-wyborczym odbyty w dniu 04.04.2008 r. funkcję prezesa powierzono ponownie Romanowi Kubieńcowi, wiceprezesami zostali wybrani Eugeniusz Kulik i Wojciech Waligóra, sekretarzem Zbigniew Kaczmarczyk, członkami: Henryk Baścik, Ireneusz Furczyk, Zbigniew Suwaj.
Od sezonu 2019/2020 Podokręg prowadzi rozgrywki Pucharu Polski, Klasy Okręgowej (na przemian z Podokręgiem Tychy), Klasy A i B, juniorów A1, trampkarzy C1, młodzików D1, młodzików młodszych D2, orlików E1 i żaków F1.