Podstawowe dane klubu:
Uczniowski Klub Sportowy Rotuz Bronów
ul. Kolorowa 2
43-502 Bronów
Zarząd klubu:
Jakub Brzuska – Prezes
Krzysztof Chlebek – Wiceprezes
Zbigniew Stanisz – Skarbnik
Kamil Falewski – Sekretarz
Ile grup dziecięco-młodzieżowych jest w klubie?
Jeżeli chodzi o drużyny młodzieżowe Rotuz Bronów posiada drużynę juniorów, w której trenuje 18 zawodników, a trenerem jest Szymon Skęczek. Rotuz Bronów od 2018 roku w kwestii współpracy przy szkoleniu dzieci współpracuje z Akademią Piłki Nożnej Strefa Football. Klub ten został założony przez obecnego Prezesa Rotuz Bronów oraz zawodowego piłkarza Daniela Ferugę. W akademii obecnie trenują:
Drużyna Młodzików (20 zawodników) – trener Bartłomiej Świerkot
Drużyna Orlików (20 zawodników) – trenerzy Bartłomiej Feruga oraz Konrad Dzida
Drużyna Żaków i Skrzatów (25 zawodników) – trenerzy Bartłomiej Feruga oraz Daniel Feruga
Ile treningów w tygodniu organizujecie dla grup dziecięco-młodzieżowych?
Każda z grup dziecięcych i młodzieżowych trenuje 2 razy w tygodniu.
Ilu zawodników uczestniczy w tych zajęciach?
Na zajęcia w grupach dziecięcych i młodzieżowych uczęszcza w sumie ponad 80 zawodników.
Ile treningów w tygodniu zaplanowanych zostało dla pierwszej drużyny?
Pierwsza drużyna UKS Rotuz Bronów występuje w bielskiej A – Klasie. Zawodnicy trenują obecnie dwa razy w tygodniu. Kadra, którą dysponujemy na ten moment, to 21 zawodników.
Jakie boiska macie do dyspozycji?
Mamy do dyspozycji pełnowymiarowe boisko sportowe w Bronowie. Dodatkowo w okresie wiosny i jesieni korzystamy z boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej Ligocie – Miliardowicach, na którym trenuje najmłodsza drużyna Strefy Football, a więc skrzaty i żaki. W okresie zimowym pierwsza drużyna oraz juniorzy korzystają z boiska ze sztuczną nawierzchnią MOSiR w Czechowicach – Dziedzicach. Pozostałe drużyny dziecięce, czyli wszystkie w Akademii, w okresie zimowym korzystają z sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bronowie oraz Szkoły Podstawowej w Ligocie-Miliardowicach.
Jak przestrzegacie wymogów sanitarnych?
Obowiązkowo przed i po każdym treningu dezynfekujemy ręce oraz sprzęt treningowy. Zawodnicy nie mogą korzystać z pomieszczeń szatniowych. Zawodnicy przybywający na trening zostawiają rzeczy osobiste w wyznaczonym miejscu. Każdy zawodnik ma obowiązek zabrać na trening własną wodę.
Co zmieniło się w Waszym klubie w związku z pandemią? Jak spędzaliście ten czas?
Gdy nie było możliwości trenowania zawodnicy dostali od swoich trenerów rozpiski z indywidualnymi treningami. Generalnie staramy się nie narzekać, jest trochę gorzej pod względem finansowym, ale wszyscy jesteśmy optymistami i liczymy, że będzie dobrze. Paradoksalnie bardzo dużo się u nas zmienia w ostatnim czasie, lecz są to jeszcze inwestycje zaplanowane na zeszły rok, takie jak chociażby zakup trybuny. Ponadto cały czas staramy się pracować społecznie przy naszym obiekcie.
W jaki sposób współpracujecie z samorządem? Czy władze samorządowe Wam pomagają?
Nie możemy narzekać na współpracę z władzami samorządowymi. Współpraca przebiega bardzo dobrze. Zawsze możemy liczyć na Burmistrza Czechowic-Dziedzic Pana Mariana Błachuta oraz Pana Wiceburmistrza Macieja Kołoczka. Bardzo dobrze współpracuje nam się z Sołtysem Bronowa Panem Marianem Derlichem, bez którego pewnie klub Rotuz nigdy by nie powstał. Znakomicie przebiega również współpraca ze Strefą Footballu i MOSiR-em Czechowice-Dziedzice.
Jaki termin rozpoczęcia rozgrywek byłby dla Was optymalny?
Jeżeli chodzi o termin rozpoczęcia rozgrywek drużyny seniorów to najlepiej, jak najszybciej. Mówi się o 25 lipca, co jest bardzo dobrym terminem. Proponujemy, aby w Klasie A zagrać 3 rundy, tj. 33 kolejki, bo przecież liczy się to, aby grać jak najwięcej.
Drużyny młodzieżowe też powinny w miarę możliwości zagrać jak najwięcej meczów, aby nadrobić czas stracony w trakcie pandemii. Tu optymalnym terminem byłby początek sierpnia.