Podokręg

SZLAKIEM BIELSKICH KLUBÓW - BTS REKORD

26/05/2020 18:31
Fot. sms.rekord.com.pl Fot. sms.rekord.com.pl

Następnym klubem na naszym szlaku jest obecny Mistrz Polski w futsalu — Rekord Bielsko-Biała.


Podstawowe dane: 

Beskidzkie Towarzystwo Sportowe REKORD

ul. Startowa 13, 43-300 Bielsko-Biała

Dane kontaktowe

(33) 829 96 11

(33) 829 96 14

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zarząd klubu:

Prezes: Janusz Szymura

Wiceprezes ds. sportowych: Jarosław Krzystolik

Członek Zarządu ds. futsalu: Piotr Szymura

Członek Zarządu ds. III ligi: Piotr Kuś

Członek Zarządu: Ryszard Piskorz

Członek Zarządu ds. drużyn młodzieżowych: Bogusław Matloch

     

Informacji na temat obecnej sytuacji w klubie udzielił nam Wiceprezes ds. sportowych - Jarosław Krzystolik.

Ile grup drużyn dziecięco-młodzieżowych jest w klubie?

W klubie szkoli się 11 zespołów młodzieżowych męskich i chłopców, od A1 do G1 oraz dwa zespoły dziewcząt – grupa naborowa i juniorki młodsze B1

Ile treningów w tygodniu organizujecie dla grup dziecięco-młodzieżowych?

Zgodnie z certyfikacją PZPN i wytycznymi na „złotą gwiazdkę”, od trzech do pięciu jednostek, w kategoriach od G1 do D1. Natomiast z uwagi na szkolenie starszych grup, od młodzika D1 i D2, poprzez trampkarzy C1 i C2, juniorów młodszych B1 oraz  juniorów starszych A1 w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego Rekord, liczba treningów rośnie do 6-7 jednostek treningowych oraz  dodatkowo meczów mistrzowskich i sparingowych.

Osobnym segmentem szkoleniowym, którym objęta jest młodzież skupiona w BTS Rekord, są zajęcia futsalowe. Te prowadzone są systematycznie od rozpoczęcia roku szkolnego, a ich liczba wzrasta w okresie październik-luty, kiedy poszczególne zespoły wchodzą w tzw. okres startowy, biorąc udział w eliminacjach i finałach Młodzieżowych Mistrzostw Polski. W tym przypadku stałym, systematycznym szkoleniem objęte są drużyny w kategoriach U-14 – U-20 (chłopcy) oraz U-14 – U-18 (dziewczęta). Podobnie rzecz ma się z grupami w młodszych kategoriach wiekowych, które także przechodzą usystematyzowany trening futsalowy, wieńcząc go udziałem np. w rozgrywkach Śląskiej Ligi Futsalu lub w rozlicznych turniejach.

Ilu zawodników uczestniczy w tych zajęciach?

W procesie szkolenia piłkarskiego i futsalowego uczestniczy łącznie około 450 zawodników i zawodniczek.

Ile treningów w tygodniu zaplanowanych zostało dla pierwszej drużyny?

Nasz futbolowy zespół seniorów rozgrywał  mecze w ramach III ligi, gr 3, w sezonie 2019/20, zajmując w tych rozgrywkach 5. miejsce. Seniorzy pracują w zależności od potrzeb w mezocyklu 4-5 jednostek treningowych przygotowujących do meczu mistrzowskiego. Natomiast seniorska drużyna mistrzów Polski w futsalu, na zbliżonych zasadach szkoleniowych odbywa 4-5 jednostek treningowych w tygodniu plus udział w meczu mistrzowskim lub pucharowym.

Ilu zawodników uczestniczy w tych treningach?

Kadrę III-ligowego zespołu obecnie stanowi 24 zawodników i 3 bramkarzy (ponad 70 procent to wychowankowie klubu), w tym aż 13 juniorów, uczniów naszej SMS Rekord. W kadrze ekipy futsalowej w sezonie 2019/20 znalazło się 15-stu zawodników, z których połowa to aktualni lub byli uczniowie SMS BTS Rekord.

Jakie boiska macie do dyspozycji?

W Centrum Sportu Rekord dysponujemy trawiastą płytą główną, dużym boiskiem ze sztuczną trawą, średnim (60x40 m) i małym boiskiem (typ Orlik) ze sztuczną  nawierzchnią oraz boiskiem wielofunkcyjnym. Nasz kompleks sportowy posiada  również halę z pełnowymiarowym boiskiem do gry w futsal, siłownię, salkę fitness, gdzie również prowadzone zajęcia szkoleniowe.

Jak przestrzegacie wymogów sanitarnych? 

Nasza  praca szkoleniowa od 4 maja br. na boiskach została zorganizowana zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sportu. Szkolenie odbywało się w układzie indywidualnym - sześciu zawodników i trener na boisku.  Przed i po zajęciach odbywa się dezynfekcja, każdy zawodnik wchodzący na obiekt ma mierzoną temperaturę, dezynfekujemy sprzęt treningowy, przygotowano ciągi komunikacyjne do boisk treningowych, prowadzimy rejestrację zawodników, którzy wchodzą na obiekt w holu naszej SMS oraz recepcji hotelowej. Od 18 maja br. wprowadziliśmy zgodnie z wytycznymi PZPN treningi grupowe dla 14-stu zawodników i dwóch trenerów lub 22-óch zawodników na boisku. Reżim sanitarny nadal jest sumiennie realizowany.

Co zmieniło się w Waszym klubie w związku  z pandemią? Jak spędzaliście ten czas?

Grupy szkoleniowe naszej SMS, seniorzy III ligi, zespół Ekstraklasy Futsalu Rekord SSA  oraz kobiecej I ligi, od początku trwania pandemii realizowały pracę zdalną w układzie 3-6  zindywidualizowanych zajęć w oparciu o plan przygotowania motorycznego Całość  pracy koordynował trener przygotowania motorycznego, przy współpracy z trenerami zespołów.  Młodsze roczniki  - orliki, żaki i skrzaty nie trenowały, wróciły do pracy 4 maja br..

Osobną sprawą były i są inwestycje oraz remonty zaplanowane w opustoszałym  w tym czasie w Centrum Sportu Rekord. Wybudowana od podstaw została trybuna główna, przebudowano parking i drogę dojazdową do budynku klubu oraz szatnie trenerów i pokój pracy trenerów. Obecnie trwa przebudowa tzw. recepcji sportowej i holu oraz gabinetu zarządu klubu.

W jaki współpracujecie z samorządem, czy władze samorządowe Wam pomagają?

Współpraca w władzami miasta Bielska-Białej układa się bardzo dobrze. Środki na szkolenie dzieci i młodzieży otrzymujemy planowo, wymieniamy informacje z Wydziałem Promocji i Sportu dotyczące organizacji szkolenia w okresie pandemii. 12 reprezentantów BTS Rekord – uczennic i uczniów naszej SMS, otrzymuje tzw. stypendia sportowe prezydenta miasta Bielska-Białej. Są to w komplecie złoci medaliści (medalistki) Młodzieżowych MP w futsalu, w kilku przypadkach reprezentanci kraju.

Jaki termin rozpoczęcia rozgrywek byłby dla Was optymalny?

Jeśli chodzi o grupy seniorskie – Ligę okręgową, juniorów A1 – w naszej opinii powinniśmy zacząć  możliwie najwcześniej, tj. 25 lipca br., z uwagi na liczebność zespołów w tych ligach i wydłużenie terminarza.

Natomiast start młodszych grup rozgrywkowych od B1 do D1, optymalnie byłoby zaplanować w terminie 8 sierpnia br., z opcją rozgrywania meczów ligowych w tygodniu, w okresie wakacji. Dwa tygodnie później rywalizację powinny zainaugurować najmłodsze roczniki. Problem mogą być wymogi rejestracyjne zawodników do rozgrywek w extranecie oraz organizacja obozów sportowych, a dokładniej brak konkretnych wytycznych ze strony MEN.