Podokręg

Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Bielsku-Białej

24/01/2020 21:09

Prezes Podokręgu Bielsko-Biała Roman Kubieniec, otwierając Galę 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej, w bielskiej restauracji Wirtuozeria podkreślił to jak ważnym elementem polskiego futbolu jest Śląsk i jak istotną rolę w jego piłkarskiej historii odegrały kluby wywodzące się z regionu Podbeskidzia.


- O naszej sile świadczą wyniki osiągane przez zespoły, rzesze piłkarzy i szkoleniowców oraz działaczy, którzy tworzyli historię i budują teraźniejszość oraz przyszłość piłki nożnej w bielskim podokręgu - stwierdził Roman Kubieniec. - O randze naszego spotkania świadczy również obecność wielu znakomitych gości na czele z prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej i członkiem zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej Henrykiem Kulą, którego witam jednocześnie jako gospodarza jubileuszu. Witam również wiceprezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej i zarazem prezesa Podokręgu Zabrze Jarosława Brysia.

Roman Kubieniec przywitał także samorządowców obecnych na gali ze Starostą Powiatu Bielskiego Andrzejem Płonką i Prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim na czele oraz Prezesa Beskidzkiej Rady Olimpijskiej Tadeusza Pilarza i Prezesa Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe Andrzeja Sadloka.

A kiedy już przebrzmiały echa powitań i przeszedł czas na rys historyczny przedstawiony przez prowadzącego galę Tadeusza Palucha. Następnie zebrani zobaczyli 100-lecie Śląskiego Związku Piłki Nożnej w filmowej pigułce. Po niej przyszedł czas na wystąpienie Henryka Kuli.

- Podbeskidzie dało śląskiej piłce takich działaczy jak Józef Ciszewski, Czesław Biskup, Janusz Szymura, Roman Kubieniec, Andrzej i Wojciech Sadlokowie oraz Wojciech Waligóra, a także piłkarzy z Grzegorzem Więzikiem i Markiem Sokołowskim. Przez ich wyróżnienie chcę podziękować wszystkim działaczom, trenerom, piłkarzom, sędziom i samorządowcom. Dziękuję za gościnę i przygotowanie tej gali, a szczególnie dziękuję Romanowi Kubieńcowi, za jego spokój, zaangażowanie i codzienną pracę dla rozwoju piłki na Podbeskidziu - powiedział Henryk Kula.

Po tym wystąpieniu przyszedł czas na uhonorowanie zasłużonych działaczy. Medale "Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej" przyznano: Leszkowi Kowalewskiemu - Brązowy, Andrzejowi Czyżowi - Srebrny i Stanisławowi Kondratowi - Złoty. Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznano: Jarosławowi Rozmusowi - Brązową i Wacławowi Waliczkowi - Srebrną, a Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej odebrali: Henryk Baścik - Srebrną i Marek Kubica - Złotą.

Henryk Kula i Roman Kubieniec uhonorowali także samorządowców, którym ufundowane zostały specjalne Medale 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej, zaczynając od Andrzeja Płonki - Starosty Powiatu Bielskiego i Prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Następnie wyróżnieni zostali burmistrzowie: Szczyrku - Antoni Byrdy, Wilamowic - Marian Trela oraz Czechowi-Dziedzic Marian Błachut, którego reprezentował Grzegorz Wąsik Naczelnik Wydziału Strategi i Rozwoju Miasta. Jubileuszowe medale otrzymali także wójtowie: Jacek Kaliński - Gminy Kozy, Radosław Grzegorz Ostałkiewicz - Gminy Jaworze, Janusz Zemanek - Gminy Wilkowice i Paweł Zemanek - Gminy Porąbka. Ponadto w imieniu wójtów: Gminy Buczkowice Józefa Caputy medal odebrał Zastępca Wójta Jerzy Kanik, Gminy Jasienica Janusza Pierzyny Zastępca Wójta, a Gminy Bestwina Artura Bieniowskiego Sekretarz Gminy Arkadiusz Maj. Ponadto medale trafiły do rąk: Tadeusza Pilarza - Prezesa Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, Czesława Pszczółki - z Biura do spraw Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki w starostwie oraz Jacka Brody Zastępcy Naczelnika Wydziału Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

- Drodzy samorządowcy. Dziękuję za wszelką pomoc okazaną dla śląskich klubów - dodał Henryk Kula. - Bez pieniędzy płynących od samorządów nie byłoby śląskiej piłki i pięknych obiektów. Ale jednocześnie zapewniam, że każdy prezes klubu, każdą otrzymaną od was złotówkę, przed jej wydaniem, oglądamy dwa razy. Większość tych pieniędzy przeznaczamy na szkolenie dzieci i młodzieży. Niech śmiech dzieci, radosny śmiech, będzie dla was najlepszą zapłatą. Bo gdy śmieje się dziecko jesteśmy lepsi i cały świat jest lepszy.

W kolejnej części spotkania wystąpiła kapela góralska Zbójnicy, racząc uszy uczestników gali, swojską nutą z Beskidów. Ale to nie był koniec części rozrywkowej, bo do niej można zaliczyć także film podsumowujący historię i jej najpiękniejsze karty zapisane przez działaczy, trenerów, piłkarzy, futsalistów i kibiców z Bielska-Białej i okolic. Od Antoniego Piechniczka i Eugeniusza Kulika po Wojciecha Boreckiego. Od Józefa Młynarczyka, Grzegorza Więzika, Marka Sokołowskiego po Macieja Sadloka. Od Józefa Ciszewskiego przez Czesława Biskupa po Romana Kubieńca. Był w nim także czas na życzenia składane prezesowi Śląskiego Związku Piłki Nożnej jak i od prezesa, który życzył bielskiej piłce takich samych sukcesów jakie miała w minionym stuleciu.

- Życzę Podbeskidziu awansu do ekstraklasy, a Rekordowi - polskiemu Bayernowi futsalu - żeby awansował do Final Four Ligi Mistrzów - podsumował Henryk Kula.

W lekkim tonie utrzymane były także gratulacje, podziękowania i życzenia od starosty Andrzeja Płonki i prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, którzy przekazali także pamiątkowe patery, podkreślając, że współpraca samorządów z działaczami klubów i podokręgu oraz Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a z jego pośrednictwem z Polskim Związkiem Piłki Nożnej układa się bardzo dobrze i trzeba to tylko pielęgnować. Listy gratulacyjne przekazali także przedstawiciele władz Jasienicy i Czechowic-Dziedzic.

A na koniec gali, albo jak kto woli na rozpoczęcie kuluarowych rozmów, Tadeusz Paluch przypomniał, że wśród gości jest między innymi mający za sobą występy w reprezentacji Polski Piotr Czaja, bramkarz GKS-u Katowice i Ruchu Chorzów, z którym sięgał po mistrzowskie tytuły. Ale i bez tego piłkarskich tematów na wspomnienia i snucie planów na przyszłość nie brakowało.

Więcej zdjęć można oglądać TUTAJ.